Když jen tak ležím, dívám se na oblohu, vidím tebe, můj krásný hnědáku, ve svých snech
Kůň je jako labyrint, ve kterém se ráda ¨ztratím...

Klusácké dostihy

23. března 2012 v 15:44 | Caballo |  Jezdectví

Klusácké dostihy byly prvním organizovaným jezdeckým sportem. Již 1500 let před Kristem držel asyrský královský dvůr nákladné stáje a profesionální trenéry koní, kteří byli zapřaháni do kariot, určených původně pro válečné účely. Záhy se však tyto vozíky začaly používat pro lov i závodění. Dostihy ve vozech - jezdilo se však cvalem, nikoli klusem - byly na programu olympijských her již v sedmém století před naším letopočtem a velké úctě se těšily i ve starověkém Římě.


Moderní klusácké dostihy se začaly vyvíjet až v 19.století. Slovo "klusácké" však není ve vztahu k dostihům zcela přesné nejen proto, že první závody sběhaly cvalem, ale i proto, že slovem "klus" můžeme označit dvě varianty stejného chodu - diagonální klus a mimochodný klus. Mimochodný klus je obvykle hodnocen jako rychlejší krok a mimochodníci (paceři) jsou také mnohem méně náchylní k tomu, aby při klusu zacválali, což je proti pravidlům klusáckých dostihů a penalizuje se vyloučením. Klusáci jsou oblíbení v Evropě, zatímco mimochodníci se užívají téměř výhradně v Americe. Klusáci a mimochodníci se nestaví proti sobě v jednom dostihu. (Mimochod je při dostizích "klasických" klusáků považován také za "nečistý" chod, jako např. cval nebo třítakt, a kůň je za něj diskvalifikován.)
Klusácké dostihy se jezdí obvykle ve zvláštním lehkém dvoukolovém vozidle zvaném sulka, která má rám ve tvaru U. Sedačka pro žokeje je umístěna v oblouku rámu. Klusácké dostihy v sedle jsou méně časté a nazývají se monté. Klusácké dráhy jsou si navzájem hodně podobné s tvarem se blíží oválu, na kterém se běží vždy na levou ruku. Velmi často mívají umělý povrch a umělé osvětlení, takže je možné závodit po celý rok.

Plemenem záměrně vyšlechtěným pro klusácké dostihy je americký klusák pro kterého se od roku 1879 používá také název strandardbred. K nejvýznamnějším hřebcům tohoto plemene patří anglický plnokrevník Hambletonian, narozený v USA roku 1849, kterého lze nalézt v rodokmenu většiny dnešních amerických klusáků. V úplných počátcích pak ovlivnil chov jiný anglický plnokrevník, hřebec Messenger, importovaný z Británie v roce 1788. Od těch dob ovlivnil americký klusák významně chov evropských klusáckých plemen.
Klusácký sport v Severní Americe, ovládaný dnes Asociací klusáckého sportu Spojených států, má své kořeny v silničních závodech pořádaných u příležitosti zemědělských trhů. Počátkem 19.století se začaly v mnoha větších městech budovat klusácké dráhy. Mimochodníci, původně přehlížení představitelé klusáků, se dostali do středu všeobecného zájmu v roce 1897 díky dvěma "národním hrdinům". Prvním z nich byl kůň Dan Patch a druhým Star Pointer, kterému se jako prvnímu podařilo překonat míli za dvě minuty.
Kolem roku 1903 byylo z Ameriky exportováno na 3000 amerických klusáků, přestože v Rusku zůstával ve středu zájmů orlovský klusák a Francie měla své vlastní plemeno - klusáka francouzského, vyšlechtěného na základě silných normandských polokrevníků

Klusácké dostihy - Cena Znovín Znojmo

Klusácké derby


VIDEO!! :))

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amy Amy | Web | 23. března 2012 v 17:46 | Reagovat

mám je ráda :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama